Hamilelere uyarı! Yaz aylarında bunları sakın içmeyin

Yaz aylarında hamile olan kadınların sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini söyleyen diyetisyen Cemre Balkan, bu durumun hem kendisi hem de bebeği için hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Yaz aylarında hamilelere özel beslenme önerilerinde bulunan diyetisyen Cemre Balkan, beslenme alışkanlıklarının nasıl düzenlenebileceğini anlattı.

Hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen hamile kadınlar yaz aylarının gelmesiyle beraber artan sıcaklarla nasıl besleneceğini şaşırdı. Herkesin olduğu kadar hamile kadınların da beslenme alışkanlıklarını etkileyen sıcak havalar üzerine diyetisyen Cemre Balkan, yaz aylarında hamileler için özel beslenme önerilerinde bulundu. Açıklamaları esnasında hamilelerin sıcak havalarda tükettiği kafein ve şekerli içeceklerin dehidrasyona ve kan şekeri dalgalanmalarına neden olabileceğini belirten diyetisyen Cemre Balkan, hamile kadınlar için önemli önerilerde bulundu.

Hamilelerde beslenme düzeni

“ÖDEM OLUŞUMUNA İYİ GELECEKTİR”

Açıklamaları sırasında hamilelik sürecinde bol sıvı tüketiminin sağlık açısından önemini vurgulayan Medicana International Samsun Hastanesi diyetisyenlerinden Cemre Balkan, “Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte vücudun sıvı ihtiyacı da artar. Dehidrasyonu önlemek için günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Ayrıca taze sıkılmış meyve suları, ayran gibi sağlıklı içecekler ve ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir. Diğer bitki çaylarını özellikle doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmadan tercih etmeyiniz. Örneğin adaçayı gebeliğin ilk aylarında kasılma ve düşük oluşumunu tetiklerken, gebeliğin sonlarında da erken doğuma sebep olabilir. Bol su tüketimi özellikle sıcak havalarda ve gebeliğin son trimesterındaki ödem oluşumu açısından da iyi gelecektir.” dedi.

Yaz hamilelerinde beslenme düzeni

“SIK AMA AZ MİKTARDA YEMEK YENMELİ!”

Sıcak havalar boyunca içilen kafein ve şekerli içeceklerin zararlarına dikkat çeken diyetisyen Cemre Balkan; “Sıcak havalarda ağır ve yağlı yiyecekler yerine hafif, sindirimi kolay ve besleyici öğünler tüketmek daha uygundur. Salatalar, sebze yemekleri, ızgara tavuk veya balık gibi protein kaynakları ile dengeli öğünler hazırlanabilir. Gebeliğin son dönemlerinde oluşabilecek mide yanması açısından da yine az ve sık beslenmek, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmak iyi bir tercih olacaktır. Yaz ayları, çeşitli taze meyve ve sebzelerin bolca bulunduğu bir dönemdir. Bu nedenle, hamilelerin bol miktarda mevsim meyve ve sebzeleri tüketmeleri önemlidir.” diyerek sözlerine “Özellikle karpuz, kavun, şeftali, kiraz gibi su içeriği yüksek meyveler tercih edilebilir. Ancak eğer doktorunuz gebelik şekeriniz olabileceğini veya olduğunu söylediyse beslenme konusunda mutlaka bir diyetisyenden destek almalısınız.” şeklinde devam etti. 

Yaz aylarında beslenme düzeni

“HEM ENERJİ SEVİYESİNİ YÜKSEK TUTAR HEM DE MİDEYİ RAHATLATIR!”

Meyve tüketiminin olasılıklar üzerindeki etkisini vurgulayan diyetisyen Cemre Balkan; “Kayısı, şeftali, elma, ananas gibi glisemik indeksi daha düşük olan meyveleri tüketmeniz kan şekeri dengelenmenize yardımcı olacaktır. Sıcak havalarda kan şekerini dengede tutmak ve mide rahatsızlıklarını önlemek için sık ve az miktarda yemek yenilmelidir. Günde 5-6 küçük öğün tüketmek, hem enerji seviyesini yüksek tutar hem de mideyi rahatlatır.” dedi.

Hamile kadınlarda kafein kullanımı

“KAN ŞEKERİ DALGALANMALARINA NEDEN OLABİLİR!”

Diyetisyen Cemre Balkan; “Kafein ve şekerli içecekler, sıcak havalarda dehidrasyona ve kan şekeri dalgalanmalarına neden olabilir. Bu tür içeceklerden kaçınarak, daha sağlıklı alternatiflere yönelmek önemlidir. Suyun içerisine meyve dilimleri ve çubuk tarçın atarak da tüketebilirsiniz.” diye konuştu.

Hamilelerin dikkat etmesi gerekenler

HAMİLELER DİKKAT ETMELİ!

Hamilerin edindiği beslenme alışkanlıklarından bahseden diyetisyen Cemre Balkan, dikkat etmesi gereken diğer hususları anlattı. Diyetisyen Cemre Balkan; “Aşırı tuz tüketimi, vücutta su tutulmasına ve ödem oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle tuz tüketimi azaltılmalı, bunun yerine taze baharatlar kullanılabilir. Özellikle yazın terle birlikte kaybedilen mineralleri dengelemek için magnezyum ve potasyum içeren besinler tercih edilmelidir. Bu besinlere kuru baklagiller, mercimek, tam buğday ekmeği, muz, bademi örnek verilebilir. Yaz aylarında güneş ışığı, D vitamini alımı için önemli bir kaynaktır. Ancak, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sabah erken saatlerde veya akşamüstü güneşe çıkmak, uygun güneş koruyucu kullanmak önemlidir.” dedi.

Yaz hamilelerinde protein düzeni

“KALSİYUM ALIMI KRİTİK BİR ÖNEME SAHİPTİR”

Açıklamalarına hamilelerin protein ve kalsiyum alması gerektiğini vurgulayarak devam eden diyetisyen Cemre Balkan; “Bebeğin gelişimi için protein ve kalsiyum alımı kritik öneme sahiptir. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri, yumurta, baklagiller ve yağsız etler düzenli olarak tüketilmelidir. Süt ürünlerine karşı bir alerji varsa da koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi de arttırılabilir. Son aylarda kabızlık görülme sıklığı da artabiliyor. Özellikle tatiller, seyahatler ile şehir değiştirirseniz de yine kabızlık daha sık gözleniyor. Bunun içinde lif, posadan zengin beslenmeye, bol su tüketmeye, doktorunuz izin verdiği müddetçe mutlaka fiziksel hareket etmeye önem verin. Kayısı, erik, yulaf, kuru baklagiller, incir de yine beslenmenize ekleyebileceğiniz gıdalardandır.” ifadelerini kullandı. 

Yorum yapın