Emine Erdoğan ‘BM Sıfır Atık Danışma Kurulu’ toplantısına başkanlık etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başkanlığını üstlendiği Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulunun ikinci toplantısı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Yaptığı sosyal medya paylaşımı sırasında İstanbul’da düzenlenen ilk resmi toplantının ardından ikinci toplantıyı çevrimiçi düzenlediklerini dile getiren Emine Erdoğan, toplantıya ilişkin detayları aktardı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yer aldığı sosyal sorumluluk projeleriyle adından sık sık bahsettiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bu kez Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulunun ikinci toplantısıyla gündeme geldi. Toplantıya ilişkin detayları sosyal medya hesabından aktaran Emine Erdoğan, toplantıda çekilen görüntüleri yayınlayarak kurul bünyesinde hayata geçirilecek çalışmalar için heyecanını dile getirdi. 

“UMUTLARIMIZI TAZELİYOR”

Başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Milletler (BM) Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulunun ikinci toplantısında konuşan Emine Erdoğan, tüm dünyanın dikkatini tabiata yönelttiği 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ikinci resmi toplantıyı yapıyor olmanın memnuniyet verici olduğu aktardı. Emine Erdoğan;  “Bu özel günün yaklaşan iklim krizi tehdidine karşı tüm dünyada ortak bir bilinç geliştirmeye vesile olmasını diliyorum. Farklı ülkelerden, kültürlerden, mesleklerden gelen, bizleri de aslında günden güne kaynayan dünyamıza yönelik bu ortak kaygılar buluşturdu. Ancak kaygıların yanında belki çok daha değerli bir şeyi paylaşıyoruz, ortak daha yaşanabilir bir dünya hayalini. Herkesin temiz gıdaya, temiz havaya, suya ve toprağa erişiminin olduğu, kaynakların adil ve hakkaniyetli kullanıldığı, yeşili, mavisi ve tüm renkleriyle tabiatın ahenginin korunduğu bir dünya. Bu inançla ilk resmi toplantımızdan bugüne Kurulumuzun temel misyonlarını yerine getirecek adımları kısa zamanda atmış olması umutlarımızı tazeliyor” dedi.

Emine Erdoğan

“EMEĞİ GEÇEN HERKESİ TEBRİK EDİYORUM”

Konuşması sırasında Türkiye’de kamu kurumlarından başlayarak hanelere yayılan kompost uygulamasının dünya genelinde de hızla yaygınlaşması gerektiğinden bahseden Emine Erdoğan, kurul olarak kompost alanında nitelikli yerel uygulamaları keşfederek, yenilerini teşvik edebilmeyi öncelikli olarak değerlendirmek istediklerinden bahsetti. Emine Erdoğan; “85 milyon nüfuslu, zengin yerel ve bölgesel kültürün hakim olduğu ülkemizde, topyekün başlamış bir seferberliğin kısa sürede ulaştığı başarılar, diğer ülkeler için de ilham kaynağı olacaktır. Sıfır Atık Projemiz başta olmak üzere iyi uygulamaların ortaya koyduğu bir gerçek var ki o da Sıfır Atık sadece doğaya değil, ekonomik kalkınmaya da önemli faydalar sağlıyor. Ülkemizde projenin başlangıcından bu yana 59,9 milyon ton atığı yeniden değerlendirirken, 6 milyar doları ekonomimize geri kazandırmayı başardık. Daha nice başarı hikayesi, dünyanın farklı yerlerinde keşfedilmeyi bekliyor. İnsan eliyle olan tahribatın yine bizim elimizle iyileştirilebileceğini göstermesi açısından her bir iyi örneği çok kıymetli buluyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Açlık, kuraklık, kirlilik gibi küresel sorunların temelinde kaynakların hatalı kullanımı ve modern tüketim kültürü yatarken, Sıfır Atık konusunda üstlendiğimiz misyonu bir insan hakları mücadelesi olarak ele almalıyız. Sorumluluğumuzun da, gücümüzün de farkına varmalı, elimizdeki tüm imkanları ortaya koymalıyız.” şeklinde konuştu. 

Emine Erdoğan BM Sıfır Atık Danışma Kurulu ikinci toplantı

“DÜNYANIN HER YERİNDE GEÇERLİ OLACAK!”

Daha önceki toplantılarda dile getirilen Küresel Sıfır Atık Ödülleri, Sıfır Atık Fonu, uluslararası bir Sıfır Atık Enstitüsü gibi projeleri hayata geçirmek üzere gerekli adımları attıklarını paylaşan Emine Erdoğan; “Bir sonraki toplantımıza kadar sizlerle müjdeli haberler paylaşacağımıza inanıyor, birlikte çalışmayı heyecanla beklediğimi ifade etmek istiyorum. Önümüzdeki yeni projelerden birisi olarak, Birleşmiş Milletler işbirliğinde Sıfır Atık uygulamasına geçmek isteyen ülke ve kuruluşlara yönelik rehber yayınlar hazırlığına başladık. Öte yandan, dünyanın her yerinde geçerli olacak ve tüm Sıfır Atık uygulamalarını ortaklaştıracak küresel bir Sıfır Atık standardizasyonu için girişimlerimizi başlatıyoruz.” dedi.

“KASIMDAN BU YANA ATILAN ADIMLAR, KURULUMUZUN GELECEK ÇALIŞMALARINDAKİ POTANSİYELİNİ YANSITIYOR”

Toplantı sırasında kurul üyelerinin gerçekleştirdiği konuşmaların ardından kapanış konuşmasını yapan Emine Erdoğan; “Her birinize, katılımınız, özel sunumlarınız ve değerli katkılarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kasımdan bu yana atılan adımlar, Kurulumuzun gelecek çalışmalarındaki potansiyelini yansıtıyor. Birbirinden kıymetli fikir ve önerilerin ışığında şekillenen yol haritamızın da hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek İsrail’in sürdürdüğü acımasız saldırılara dikkat çekti. 

Emine Erdoğan

FİLİSTİN’DE YAŞANANLARA DİKKAT ÇEKTİ!

Vicdanlarda açtığı derin yaraların yanı sıra yeryüzünde bıraktığı tahribat nedeniyle bile savaş ve çatışmaların yıkıcı etkilerinin kurul bünyesinde konu alınması gerektiğinden bahseden Emine Erdoğan; “Kendisinden başka kimseye varlık alanı tanımayan İsrail, sadece Filistinlilere değil bir ülkenin toprağına, havasına, suyuna, tüm yaşayan varlıklarına karşı savaş açmış durumda. Bu vahşi soykırımın bir an önce sona ermesini, insanın insanla, yaratılmış tüm mahlukatın ortakça barış ve huzur içinde yaşadığı bir dünya diliyorum.” temennisinde bulundu ve toplantının moderatörlüğünü üstlenen Genel Sekreter Yardımcısı Guy Ryder’i, teknik koordinasyonu sağlayan BM-Habitat ekibini ve Danışma Kurulu’nun üyelerini ayrıca muhabbetle selamladığını söyledi.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Politikadan Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Guy Bernard Ryder, konuşması sırasında Emine Erdoğan’a Sıfır Atık Projesi’ndeki küresel liderliği için teşekkür ederek projeyi örnek alan pek çok ülke olduğunu dile getirdi.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN YAYINLADI!

Sosyal medya paylaşımı sırasında sözlerine 5 Haziran Dünya Çevre Gününün önemine dikkat çekerek başlayan Emine Erdoğan; “5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi anlamlı bir günde Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulumuzun ikinci toplantısını çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Kasım ayında İstanbul’da düzenlediğimiz ilk resmi buluşmamızdan bu yana kaydettiğimiz önemli gelişmeleri ele aldık. Sıfır Atık girişimleri konusunda küresel farkındalığı artırmak adına atılan adımları değerlendirip, gelecekteki çalışmalarımızın yol haritasını çizdik.” şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan

“YÜREKTEN İNANIYORUM…”

Bu yıl Azerbaycan ev sahipliğinde gerçekleştirilecek zirveye ilişkin bilgi veren Emine Erdoğan, geleceğe yönelik iyi temennilerini dile getirdi. Emine Erdoğan; “COP29 Başkanı Sayın Mukhtar Babayev’in, bu yıl Azerbaycan ev sahipliğinde gerçekleşecek zirve hakkındaki bilgilendirici sunumu ışığında, iş birliği olanaklarımızı tartıştık. Kurulumuzun, temel misyonlarını yerine getirecek adımları kısa zamanda atmış olması umutlarımızı tazeliyor. Hep birlikte, herkesin temiz gıdaya, temiz havaya, suya ve toprağa erişebildiği; kaynakların adil ve hakkaniyetli kullanıldığı; yeşilin, mavinin ve doğanın tüm renklerinin ahengini koruduğu bir dünya hayalini gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum.” dedi. 

TEŞEKKÜRLERİNİ DİLE GETİRDİ!

Paylaşımına “Katılımları ve değerli katkıları için her bir Danışma Kurulu üyemize ve COP29 Başkanı Mukhtar Babayev’e gönülden teşekkür ediyorum.” sözleriyle son veren Emine Erdoğan, kısa süre içerisinde hızla yayılan paylaşımıyla büyük beğeni aldı.

Yorum yapın