Klimaya en büyük rakip: Buharlı vantilatör soğutuyor mu?

Son dönemlerde evlerin vazgeçilmezi haline gelen buharlı vantilatörler, sağladıkları ferah hava dalgaları sayesinde rahatça nefes almaya olanak tanıyor. Ancak birçok kişi buharlı vantilatörlerin kullanımı ve avantajları hakkında ikilimde kalabiliyor. Peki, buharlı vantilatör soğutuyor mu? Buharlı vantilatör ne işe yarıyor? Klima mı yoksa buharlı vantilatör mü daha iyi? İşte detaylar…

Yaz sıcaklarının kavurucu etkisi kimi zaman bunaltıcı anlar yaşamamıza neden olabiliyor. Huzurlu bir uykudan dahi mahrum kaldığımız yaz aylarında en büyük kurtarıcı ise elbette klima ve vantilatörler oluyor. Her ihtiyaca, bütçeye ve ev tipine göre tasarlanan soğutucu sistemler arasında yıldız gibi parlayan ‘buharlı vantilatörler’ son dönemlerde birçok kişi tarafından merak ediliyor. Buharlı vantilatör klima kadar etkili mi ya da buharlı vantilatör ile normal vantilatör arasındaki fark nedir, gibi sorulara yanıt bulmakta zorlanıyorsanız hiç endişelenmeyin. Yaz sıcaklarının etkisini minimuma düşürmeyi hedefleyen buharlı vantilatörler hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık.

BUHARLI VANTİLATÖR NEDİR? BUHARLI VANTİLATÖR İŞE YARIYOR MU?

Güçlü serinletme özelliğiyle ön plana çıkan buharlı vantilatörler, hızlı ve etkili bir soğutma sistemi olarak adından söz ettiriyor. Buharlı vantilatörün içerisinde yer alan haznedeki su ortamın sıcaklığını emerek su buharına dönüşür ve alanın serinlemesine olanak tanır.

Buharlı vantilatör

Aynı zamanda bu şekilde hem ortamı serinletebilir hem de havanın kurumasını da engelleyebilirsiniz. Sanıldığının aksine buharlı vantilatörlerde havaya püskürtülen minik su damlaları hava soğuduktan sonra buharlaştığı için çevreyi ıslatmamaktadır. 

Buharlı vantilatör özellikleri

BUHARLI VANTİLATÖR SOĞUTUYOR MU? BUHARLI VANTİLATÖR İLE NORMAL VANTİLATÖR ARASINDAKİ FARK NE?

“Sıcak ve durgun havayı dalgalandırarak esinti sağlayan veya böyle bir ortama temiz hava üfleyen alet” olarak tanımlanan vantilatör, odadaki ortamın havasını hareket ettirerek soğutmaya yardımcı olur. Klima ünitesinin aksine odanın sıcaklığını düşürme ya da yükseltme gibi bir imkan sunmayan vantilatörler hava akışı sağladığı için kısa süreli ferahlama fırsatı veriyor. 

Buharlı vantilatör avantajları

Ancak buharlı vantilatörler, içerisindeki su haznesi sayesinde ortamdaki sıcaklığı değiştirebiliyor. Eğer soğuk, serin ve nemli bir ortam oluşturmak istiyorsanız bu noktada buharlı vantilatör ya da bir diğer adıyla su buharlı vantilatör daha doğru bir seçim olacaktır. 

Buharlı vantilatörün normal vantilatörden farkı

Ancak buharlı vantilatörler küçük boyutlu alanlar için ideal bir kullanım sunmamaktadır. Küçük alanlarda talep edilenden daha fazla serinlik oluşturan buharlı vantilatörler ortamdaki nem oranını artırdığı için mobilyaların da nemden olumsuz etkilenmesine neden olabilir. 

Buharlı vantilatörün dezavantajları

BUHARLI VANTİLATÖR MÜ KLİMA MI?

Enerji tüketimi, teknik özellikleri ve fiyat performans olarak farklılık gösteren klima ile buharlı vantilatörler arasında seçim yaparken tamamen ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Klima ve buharlı vantilatör arasında karşılaştırma

Düzenli olarak temizlenmeye ve bakım yapılmaya ihtiyaç duyulan klimalar, kış mevsiminde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Ancak vantilatörler serinleme ihtiyacına yönelik cihazlar olduğu için ilkbahar ve yaz aylarında kullanışlı bir etki sunmaktadır.

Buharlı vantilatör

UNUTMAYIN GÜZEL BİR EV HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

Yorum yapın