Başörtülü olduğu için ‘reddi hakim’ talebi yapan avukat hakkında soruşturma başlatıldı

Mahkeme başkanı, kendisini başörtülü olmasından dolayı reddeden sanık avukatı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Barosu’na suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir uyuşturucu davasında sanık avukatı olan Alperen Demirdiş,  mahkeme başkanı ve üye hakimin başörtülü olması sebebiyle reddi hakim talebinde bulundu. ‘Uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan yargılanan sanık Serdar B.’nin avukatı Demirdiş, “Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Anayasada mahkemenin bağımsızlığı teminat altına alınmıştır. Dini simgelerle görev yapan mahkeme başkanı ve üyesini reddediyorum” diyerek başörtülü hakim hakkında reddi hakim talep etti.

Reddi hakim talebi sonrası, mahkeme başkanı savunma almayarak yargılamayı durdurdu. Yaşanan bu olayın ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından avukat Alperen Demirdiş hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.

AVUKAT HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Avukat Demirdiş, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi dini simgelerle görev yapmasına ilişkin herhangi bir içtihatta bulunmamıştır. CMK 25 ve devamında gerekçeleri yazılı olarak bildireceğim. Hakimin reddi talebinin reddi halinde mahkeme heyetinin kendiliğinden dosyadan çekilmesini talep ediyorum. Müvekkilin sorgusunun akabinde alınmasını istiyorum” dedi. Ardından mahkeme başkanı tarafından yargılama durduruldu.

Hakimin başörtülü olmasından dolayı reddi hakim talebinde bulunan uyuşturucu sanığı avukatı Alperen Demirdiş hakkında mahkeme başkanı, ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak’ ve ‘Haksız gerekçe ile hakimleri reddetme ve bu sebeple davanın bilerek ve isteyerek gereksiz yere uzamasına neden olması ile görevi kötüye kullanma’ suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ankara Barosuna ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Sunulan dilekçede avukatın reddi hakim talebinin din ve vicdan hürriyetine aykırı olduğu belirtildi. 1982 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Anayasası hatırlatılarak “Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” ve “kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” maddelerine yer verildi.

“BAŞÖRTÜSÜ TAKAN TÜM KADINLARA HAKARET”

Dilekçede “Avukat Alperen Demirdiş’in pek çok kişinin önünde inancının gereği ve bir yansıması olarak başörtüsü takan tüm kadınlara karşı gerçekleştirdiği bu hareketi kabul etmek ve sindirmek mümkün değildir. Bu davranışa göz yummanın veya görmezden gelmenin benzer davranışlarla karşılaşılmasının önünü açması muhtemeldir” ifadelerine yer verildi.

Ankara Barosu Başkanlığına sunulan dilekçede ise mesleki etiğe vurgu yapılarak “Avukat Alperen Demirdiş hakkında bu davranışı ve avukatlık mesleğine yakışmayan duruşmadaki hal ve tavırları sebebiyle disiplin işlemlerinin yapılması hususunda gereğinin takdir ve ifası Baro Başkanlığı’nızdan rica olunur” denildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanlığı, mahkemede başörtülü olduğu için reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma izni verdi ve dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Yorum yapın