Türkiye’den Azerbaycan’a gönül köprüsü! Minik kalemlerin mektupları duygulandırdı

Eskişehir’de Avukat Mail Büyükerman İlkokulu’nda öğretmen olan Seda Gökmen ve kardeş sınıfı Azerbaycanlı öğretmen Günel Ekber’in öğrencileri, öğretmenlerinin organizasyonu ile karşılıklı mektuplaşıp hediyeleştiler. O anları sosyal medya hesabından paylaşan Seda öğretmen, büyük beğeni topladı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Eskişehir’de öğretmenlik yapan 41 yaşındaki Seda Gökmen, öğrencilerine mektup yazmayı öğretirken anlamlı bir etkinlik düzenledi. Azerbaycanlı meslektaşı Günel Ekber ile iletişime geçen Gökmen, öğrencilerinin 1 ay boyunca yazdığı mektupları posta yoluyla Azerbaycanlı öğrencilere yolladı. Azerbaycanlı öğrencilerin mektupları ilk açtığı ve okuduğu anları sosyal medya hesabından paylaşan Günel Ekber, Türkiye ve Azerbaycan dostluğunu bir kez daha ortaya koydu.

TÜRKİYE’DEN AZERBAYCAN’A MİNİK MEKTUPLAR

Mektuplar Azerbaycan’a ulaşınca ulaşınca o anları videoya alan öğretmen Günel Ekber, çocukların ilk defa mektup aldığını söyledi ve heyecanlarını paylaştı. Günel öğretmen videoyu “İçimizi ısıttınız Seda öğretmenim. İnşallah bir gün Eskişehir’de görüşmek ümidiyle” sözleriyle kapatırken video, izleyenlerin içini ısıttı.

Sabah’a konuşan Seda öğretmen projesini şu sözlerle anlattı: “Öğrencilerimizle birlikte derslerdeki kazanımlar kapsamında farklı bir etkinlik yapmayı planladık. Bunlardan biri Türkçe kazanımlarından tebrik kartı ve mektup yazma etkinliği bir diğeri Hayat Bilgisi kapsamındaki komşu ülkeler konusuydu. Ben Azerbaycan’a sevgisi ve ilgisi olan bir öğretmen olarak mektubu Azerbaycan’a göndermeyi uygun buldum. Lisede İngilizce yazışmalar aklıma geldi. Ve ben de ‘Neden bir Türk milletine, Türk kardeşimize gitmesin mektuplar?’ diye düşünüp böyle bir yola çıktık. Hem kendilerini ifade etmek için yazım ve imladaki hatalarını düzeltmeyi öğretmek olsun hem de kardeş bir ülkenin varlığından haberleri olsun, onlara karşı bir sevgi bağı oluşsun istedim. Azerbaycan’daki öğretmenimizden rica eder etmez, kırmadı beni. Hemen mektuplaşma konusunu kabul etti, öğrenci listesini gönderdi. Bir ay boyunca mektup yazma kurallarını doğru uygulamak, duygu ve düşüncülerini doğru aktarmak, yazım ve imla kurallarını pekiştirmek gibi pek çok beceri üzerinde öğrencilere emek verdim. Sonunda hediyelerimizin de olduğu bir kutunun içine umutlarımızı da koyarak mektupları Azerbaycan’a gönderdik”.

Seda öğretmen ve öğrencileri

TARİFSİZ BİR MUTLULUKTU

Azerbaycanlı Günel öğretmenin videosunu görünce öğrencileriyle birlikte yaşadıkları heyecanı anlatan Seda öğretmen, “Azerbaycan’daki öğretmenimiz kargo eline ulaştığından küçük bir video hazırlayıp sosyal medyadan paylaştı. Onların kargoyu aldıktan sonra mektuplara gösterdiği ilgi bizler için tarifsiz bir mutluluktu. Kutuyu açtıkları anların videosu pek çok sosyal medya platformunda binlerce beğeni ve yorum aldı. Azerbaycan’daki öğrencilerin heyecanına ortak olmak bizi de burada ağlattı. İki gündür aldığım beğeniler ve mesajlar ayrıca kardeş Azerbaycan’dan gelen takdir dolu yorumlara teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizle dün karşılıklı olarak Azerbaycan’daki öğrencilerle karşılıklı görüşme yaptık. O sevinci, o mutluluğu size anlatamam. Çığlıklar içerisinde her bir öğrencim kendi mektup arkadaşını canlı bağlantıda ilk kez görme şansı elde etti. Muhteşemdi. Çok mutlu oldular, kuş gibiydiler. Herkes ‘Ben de mektup arkadaşımı görmek istiyorum’ diyordu.” şeklinde konuştu.

Yorum yapın