70 yıl sonra bir ilk! Kral Charles banknotları dolaşıma girdi

İngiltere Merkez Bankasından (BoE) yapılan açıklamaya göre, 10 Eylül 2022 tarihinde resmi olarak Kral ilan edilen Charles’ın portresini taşıyan 5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlar kullanıma sunuldu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre; Kral III. Charles’ın portresinin yer aldığı 5, 10, 20 ve 50 sterlinlik banknotlar bugün itibarıyla ülkede dolaşıma girdi.

Kral Charles’ın

“BU TARİHİ BİR AN!”

70 yıllık bir geleneğin değiştiğine işaret eden BoE Başkanı Andrew Bailey, banknotların dolaşıma girmesinden memnun olduklarını belirterek, “Bu tarihi bir an, çünkü banknotlarımızın üzerindeki hükümdarı ilk kez değiştiriyoruz. Nakit paranın pek çok kişi için önemli olduğunu biliyoruz ve halk talep ettiği sürece banknot sağlamaya kararlıyız. Yeni banknotları tedavüle sokmak bu kararlılığın bir göstergesi.” şeklinde konuştu.

Kral III. Charles’ın 2013’te çekilen bir fotoğrafının yer aldığı banknotların yanı sıra Kraliçe II. Elizabeth’in portresinin yer aldığı banknotlar da ödeme aracı olarak kullanılmaya devam edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO:

Diyarbakır’dan anlamlı hareket! Gazze’ye yönelik saldırılara dikkat çekmek için…

Yorum yapın