Pirinç Unlu Mama Tarifi ve Su Muhallebisi Yapımı

Pirinç Unlu Mama Tarifi

Pirinç Unlu Mama Tarifi

Bebeği olan her annenin bildiği ve yaptığı pirinç unu mamasının en pratik tarifi ile hem zamandan tasarruf edebilir hem de bebeğiniz için lezzetli mi lezzetli bir mama hazırlayabilirsiniz. Bebeğinize kolay yoldan pişirebileceğiniz pirinç unlu mamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Pirinç Unlu Mama Hazırlama Süreci

  • Bebek muhallebisi için 2 çorba kaşığı tam pirinç unu ve 2/3 su bardağı su kullanın.
  • Oda sıcaklığındaki pirinç ununu temiz bir kaba koyun ve orta ısıdaki ateşte karıştırarak pişirin.
  • Fokurdamaya başlayınca altını kısın ve 5-8 dakika daha pişirin.
  • Ocağın altını kapattıktan sonra anne sütü veya hazırlanmış formül mamayı karışıma ilave ederek güzelce yedirin.

Ek gıda dönemine başlayan annelerin özellikle akşam öğünlerinde tükettikleri pirinç unu mamaları karbonhidrat ağırlıklı bir besindir. Kilo problemi yaşayan bebeklerde ideal bir ağırlığa ulaşmaları için doktorlar tarafından önerilebilen pirinç unu maması yalnızca doyurucu olması nedeniyle tercih edilebilir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. O da aşırıya kaçıldığı zaman bebeklerde obezite riskini arttırabileceği sorunudur.

Anne sütü alan bebekler altıncı ayın sonunda kendini ek gıdaya hazır olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde anneler yavaş yavaş ek gıda sürecini başlatabilir. Ek gıda dönemi ile ilgili bebekler için pek çok öneri sunulurken hazırlanacak olan besinlerin bebeğin damak tadına uygunluğu ve besleyiciliği bakımından oldukça mühim bir konudur.

Su Muhallebisi Yapımı

Su Muhallebisi Yapımı

  • 1 çorba kaşığı irmik
  • 1 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 su bardağı su

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk alana kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edebilirsiniz.

Yorum yapın