Döner kimin tartışmasına Kastamonulu 4. kuşak döner ustasından cevap: “Kulvarlarımız farklı”

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde 1,5 asırlık geleneği sürdüren 4. kuşak döner ustası, “döner nerenin” tartışmasına cevap vererek, “Bizler döneri kuzu etinden yaparken, Bursa kıyma döner kullanıyor. Kulvarlarımız çok farklı, kendilerini bizlerle kıyaslamaları anlamsız” dedi.

1855 yılında İstanbul’da çekilen Kastamonulu dönerci Hamdi Usta’nın fotoğrafı, sosyal medyada ’döner nerenin’ tartışmasını beraberinde getirmişti. Bazı sosyal medya kullanıcısı döner kebabın Bursa’ya ait olduğunu iddia ederken, Kastamonu’daki döner ustaları tartışmaya tarihi bilgilerle cevap vererek, dönerin Kastamonu’ya ait bir yemek olduğunu söylemişti. Yaşanan döner tartışmasına cevap veren Bursa’nın en meşhur kebapçısı İskender Kebap’ın 5. kuşak işletmecisi Oğuzhan İskenderoğlu da 157 yıldır bu işi yaptıklarını belgelerle anlatmıştı. Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde, 1,5 asırdan fazla süredir devam eden geleneği sürdüren.

4. kuşak döner ustası Kadir Mankaloğlu ise 1858 yılında ilk dönerin soğan suyunda bekletilen kuzu etini çamurdan yapılan ocakta meşe kömürüyle pişirilmesi ile ortaya çıktığını söyledi. Babası ve amcasının dedesinden aldığı mesleği kendisine devrettiğini belirten Mankaloğlu, 166 yıllık gelenekle döner kesmeye devam ettiklerini belirtti. Kastamonu dönerinin kuzu etinden yapıldığını, Bursa’da ise kıyma döner yapıldığını belirten Mankaloğlu, Bursa’nın döneri ile Kastamonu dönerinin kıyaslanmasının anlamsız olduğunu söyledi.

“DÜNYANIN EN ESKİ TARİHİ DÖNERCİSİYİZ”

Kastamonu dönerinin kuzu etinden yapıldığını, Bursa’da ise kıyma döner yapıldığını belirten Mankaloğlu, Bursa’nın döneri ile Kastamonu dönerinin kıyaslanmasının anlamsız olduğunu söyledi.

Ailesinin 1858 yılından beri dönercilik yaptığını belirten Kadir Mankaloğlu, “Atalarımızdan süregelen mesleği devam ettirmekteyim. En son temsilcisiyim. 4’üncü kuşağım. Dedemin dayısı, dedem, amcam ve ben torun olarak bunu devam ettiriyorum. Benden sondada yeğenim var, inşallah işi ona öğreteceğiz, bu mesleği yeğenim devam ettirecek. 1858 yılında kurulduk. Dünyanın en eski dönercilerindeniz.” dedi. “Bizim yaptığımız döneri başka birisinin de yapabileceğini zannetmiyorum”

İNEBOLU’NUN DÖNERİ BURSA DÖNERİNDEN ÇOK DAHA LEZZETLİ

İnebolu dönerini severek tükettiklerini söyleyen Engin Salcı ise, “Bizim, İnebolu dönerimiz 150 yılın üzerindedir. Bizler, hem kokusu hem lezzetiyle canımız döner çektiğinde buraya gelip yeriz. Dönerimiz çok lezzetlidir. Beğenerek tüketiyoruz. Dönerin kokusu sokağa yayılır. Gel beni ye der, bizler de canımız çektiğinde gelip döner yeriz. Bursa’da döner yemedim fakat İnebolu’nun döneri Bursa dönerinden çok daha fazla lezzetlidir. Bizimkisi kuzu döneridir. Özellikle dönerimiz közde pişer, kömür ateşinde pişer, onun lezzeti ayrıdır.” dedi.

“KENDİ ÜZERLERİNE ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Duvarda asılı fotoğrafları göstererek dönerin ilk Kastamonu’dan çıktığını ifade eden Mankaloğlu, “Dedemin dayısı, dedem, amcam, babam ve ben. 1858 yılından bugüne kadar döner geldi. Bizler de devam ettirmeye çalışıyoruz. Allah’a şükür bugüne kadar onların yüzünü kızartmadık. Herkes çok memnun. Bursa’daki dönerci meslektaşlarımız bu işi kendi üzerlerine almaya çalışıyorlar. Fakat tamamen farklı bir döner, onlar kendi yaptıkları döner üzerinde iddialı olabilirler ama dönerin atası Kastamonu’dur. Atalarımız, dedelerimiz, eski döner ustalarımızdır. Bizler döneri kuzu etinden yaparken, Bursa kıyma döner kullanıyor. Kulvarlarımız çok farklı, kendilerini bizlerle kıyaslamaları anlamsız. Tamamen farklı dönerlerimiz. Bu duvardaki fotoğraflar da ispatıdır.” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın