TikTok’ta gençlerin güvenliğini artırmaya yönelik yeni hamleler! ‘Aile Eşleşmesi’ yaygınlaşacak

TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi ve Türkiye Sözcüsü Emir Gelen, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle TikTok’ta 16 milyondan fazla içeriğin daha şikayet edilmeden yayından kaldırıldığını belirtti.

TikTok’ta milyonlarca kullanıcı her gün milyonlarca farklı içerik sunuyor. Bunlardan birçoğu ise toplumsal kurallara aykırı veya özellikler çocuklar için sakınca oluşturabilen içerikler olabiliyor. Bu nedenle TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları kapsamında TikTok’taki içeriklerin topluluk kurallarına uyması için çalışmalar yapılıyor. TikTok bölge yöneticisi ve Türkiye sözcüsü Emir Gelen, 40 binden fazla kişiden oluşan ekipleriyle hem kural ihlallerinin otomatik tespit edilmesini sağlayan yapay zeka teknolojisi kullanarak hem de manuel incelemeler yaparak TikTok’ta güvenliği sağlamak için çok yönlü strateji oluşturduklarını ifade etti.

TOPLULUK KURALLARI İHLALİNDEN 16 MİLYONDAN FAZLA İÇERİK YAYINDAN KALDIRILDI

Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulunan Gelen, “Bu, küresel ortalamanın üzerinde bir oran. Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 16,5 milyon içeriği ‘topluluk kuralları’nı ihlalden dolayı kaldırdık. Bu içeriklerin çok önemli kısmının henüz şikayet edilmeden platformdan kaldırılması sağlandı. TikTok olarak şikayetlere verdiğimiz yanıtlar, eğitimli profesyoneller ve avukatlardan oluşan ekip tarafından incelenerek oluşturuluyor. Bu noktada kullanıcılarımızın işbirliğini çok önemsiyoruz. Şikayet edilen içeriğin kuralarımızı ihlal etmediğinin tespit edilmesi halinde, hukuka aykırı içeriğin kaldırılması amacıyla söz konusu içerik şirket içi hukuk ekibimiz tarafından incelemeye tabi tutuluyor. İçeriğin hukuka aykırı olması veya ‘topluluk kuralları’mızı ihlal etmesi halinde, ‘Olay Yönetim’ ve ‘Kullanıcı Geribildirimi’ ekipleri içeriği kaldırarak raporlayan kişiye yanıt veriyor. İçeriğin kurallarımızı ya da herhangi bir mevzuatı ihlal etmemesi durumundaysa şikayete olumsuz dönülüyor ve içerik kaldırılmıyor.” şeklinde konuştu.

TikTok’ta yasaklanan belli başlı eylemler şunlar:

  • yetkisiz yöntemlerle erişme
  • hassas, gizli, ticari veya kişisel bilgi edinme girişimleri
  • platformun güvenliğini, bütünlüğünü veya güvenilirliğini kötüye kullanma

Gelen, bu yasaklara ilişkin “Bu kategoriler, ‘dürüstlük ve özgünlük’, ‘gizlilik ve güvenlik’, ‘güvenlik ve nezaket’, ‘akıl ve ruh sağlığı’, ‘düzenlemeye tabi ürünler ve ticari faaliyetler’, ‘hassas ve yetişkinlere yönelik temalar’ ile ‘gençlerin güvenliği ve refahı’ olarak belirlenmiş durumda. Yayınladığımız son Şeffaflık Raporu’muza göre en çok içerik kaldırılan kategorimiz, yüzde 33,3’le ‘hassas ve yetişkinlere yönelik temalar’ oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Hassas kuralların yanı sıra yerel değerlere olan bağlılıklarından bahseden Gelen, hem globalde hem de Türkiye’de yerelleşmeye yönelik çalışmalarda bulunduklarını ifade etti.

ÖNCE GÜVENLİK

Gençlerin güvenliğini önceledikleri söyleyen Gelen, “18 yaş altındaki kullanıcılarımıza 60 dakikalık günlük TikTok kullanım süresi sunuyoruz. Ayrıca 13-18 yaş gençlere ait TikTok hesaplarının ebeveyn kontrolünde olmasını sağlayan ‘Aile Eşlemesi’ özelliğimizi yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Bu özellik, platformdaki ebeveyn ve genç hesaplarının birbirine bağlanmasına, güvenlik ayarlarının kişiselleştirilmesine, uygulamadaki ekran sürelerinin ayarlanmasına, akışta görüntülenebilecek içeriklerin aileler tarafından belirlenmesine imkan tanıyor. Yakın zamanda Aile Eşlemesi kullanımını Türkiye’de artırmaya yönelik kampanya başlattık. Amacımız, TikTok’un aile dostu platform olarak kalmasını sağlamak.”

Gelen, sorumluluk bilinciyle, platforma yönelik soru işaretlerini kaldırmak için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini aktardı.

Yorum yapın