Rasta Saç: Yapılışı ve Bakımı

Rasta Saç Nedir?

Rasta Saç Nedir?

Rasta saç, 1980’li yıllardan itibaren tüm dünya genelinde moda olan ve sıra dışı görünümü sevenler için en ideal tercihlerden birisidir. Genellikle yaz tatiline çıkan ve yaz aylarında sık sık saçları yıkamanın önüne geçmek için tercih edilen bu saç modeli, diğer adıyla “dreadlock” olarak bilinir. Rasta saçın zincirleme yöntemiyle bütünleşerek yapılan burgulara verilen isimdir. Özellikle hippi ve özgür hissetmeyi seven kişilerin tercih ettiği bu saç modelinde saçlar tutamlara ayrılarak profesyonel adımlarla burgu görüntüsünü alır.

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Profesyonel rasta saç yapımı esnasında ilk olarak saçlar belirli kalınlıkta tutamlara ayrılıyor. Petek şeklinde tutamlara ayrılan saçlara ardından türeltme işlemi uygulanıyor. Türeltme işleminden hemen sonra tığlama aşamasına geçiliyor. Bu aşamada tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılıyor. Daha sıkı ve kabarık saçlar elde edilmek istenildiğinde tığ yerine bal mumu kullanılıyor. Saçların rasta işlemi için yeterince uzun olmadığı durumlarda rastaya başlamadan önce saçlara sentetik saçlar ilave ediliyor.

Evde Geçici Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Evde Geçici Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Evde geçici rasta yapmayı denemek isteyenler için pratik bir yöntem mevcut. Saçlar yarısına öne diğer yarısına arkaya doğru yatay olarak ayrılır. Öne doğru ayırdığınız saçlar tutamlara ayrılarak jöle ile nemlendirilir ve birbirine dolanır. Tüm tutamlar rastalandıktan sonra saç spreyi ile sabitlenir. Bu yöntemle rastalı saç görünümü elde edebilirsiniz.

Rasta Saç: Yapılışı ve Bakımı

Rasta Saç Bakımı Nasıl Olur?

Rasta Saç Bakımı Nasıl Olur?

Rasta saçlarda kepeklenme ve yağlanma gibi problemler sıkça görülebilir. Bu durumları önlemek için saçlar yıkanırken kepeğe karşı sabun kullanılabilir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bol suyla durulamak kepeklenmeyi azaltabilir. Rasta saç yaptırdıktan sonra ilk bir ay saçları yıkamamak ve su ile temasını sınırlamak önerilir. Saç bakım ürünleri seçerken doğal içerikli ürünleri tercih etmek saç sağlığını korumak için önemlidir.

Yorum yapın