Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni Murat Daltaban isyan etti!

Tarsus Belediyesi’nde yaşanan tiyatro skandalında yükselen tansiyon henüz dinmemişken CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin son hamlesiyle ipler gerildi. CHP’li Nilüfer Belediyesi oyuncu Murat Daltaban’ı ve ekibini görevden aldı. Yaşadıkları karşısında büyük bir şok yaşayan Daltaban, sessizliğini bozdu.

Tiyatro dünyası, günlerdir CHP’li Tarsus Belediyesi’nin aldığı skandal kararla çalkalanıyor. CHP’li yeni başkan Ali Boltaç’ın seçimleri kazandıktan sonra ilk iş, 2019 yılında kurulan Tarsus Belediye Tiyatrosu’nu kapattığını duyurdu. Tasarruf önlemleri sebebiyle kapatılan tiyatronun ardından kısa bir süre sonra Bursa Nilüfer Belediyesi de dikkat çeken bir kararla gündem oldu. 

CHP’li Belediye Başkanı Şadi Özdemir seçildikten sonra Nilüfer Kent Tiyatrosu Genel Yayın Yönetmeni ödüllü oyuncu Murat Daltaban ve ekibini görevden aldı.

MURAT DALTABAN KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Çok ses getiren kararın ardından Murat Daltaban, Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuştu. 

“TİYATROLARIN GELECEĞİ SİYASİLERİN İKİ DUDAĞI ARASINDA OLAMAZ”

“Yönetmeliğe göre görev süresine ve Genel Sanat Yönetmeni değişimine tiyatronun yürütme kurulu karar vermesi gerekirken, Sayın Başkan ‘Biz farklı kadrolarla çalışmayı istiyoruz’ diyerek NKT’deki Genel Sanat Yönetmenliğime son verildi. Biz tiyatromuzu ulusal alanda çok güzel bir yere taşıdık” diyerek sitem eden Daltaban, şöyle konuştu:

“Ben ve ekibim bunun için büyük bir çaba verdik. Güzel oyunlar ve projeler yaparak, ülke çapında tanınır hale getirdiğimiz tiyatromuzun işleyen sistemini bozmaya çalışmak her şeyden önce tiyatromuza ve seyircilerimize büyük bir haksızlıktır. Görevime son verildiği için değil üzüntüm, burada kişisel durumu aşan bir şey var. Benim üzüntüm tiyatromuza layık görülen muamele. Tiyatroların geleceği siyasilerin iki dudağı arasında olamaz. Ama ne yazık ki Nilüfer Belediye Başkanı’nın kararıyla tiyatromuzun işleyen sistemi durduruldu.”

“TİYATRO SİYASET ÜSTÜDÜR”

Tiyatronun önemine ve siyasetten ayrı olduğuna vurgu yapan Daltaban, “Tiyatro siyaset üstüdür. Partiler üstü bir alandır. Ama ne yazık ki yerel yönetimlerde idareciler bu bakış açısıyla hareket etmiyor. Tiyatroda yine yönetmeliğe aykırı şekilde müdür atandı. Atandı diyorum çünkü yönetmeliğimizde tiyatro müdürünü sanatçılar ve müdürlük çalışanları oy kullanarak seçiyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

“NE BİZ NE SEYİRCİMİZ BU MÜDAHALEYİ HAK ETMİYORUZ”

Ünlü oyuncu sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi de duyuyorum ki tiyatronun sanatçılarını dahil etmeden yeni yönetmelik hazırlanıyormuş. NKT’nin sanatsal yapısı ve geleceği için endişeliyim. Bu kadar iyi bir noktaya getirdiğimiz tiyatromuz bu politikayla yokuş aşağı gidecek diye düşünüyorum. Ne biz ne de seyircimiz tiyatromuza yapılan bu müdahaleyi hak etmiyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO:

Ezgi Sertel’den yürekleri dağlayan acı itiraf! Neler oldu neler?

Yorum yapın