Ne kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!

Hızla akan Türkiye ve dünya gündemini yakından takip ediyor ve bu konuda iddialıyım diyorsanız sizler için hazırladığımız YaseminTrend10 testini çözmeye ne dersiniz? İşte detaylar…

Her hafta birbirinden ilginç konular, kişiler ülke ve dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Güncel ve etkili durumların gözler önüne serildiği medyadaki bazı olaylar ise günlerce hatta aylarca hem sosyal medyada hem de gündelik hayatta konuşuluyor. Eğer siz de gündemi sıkı takip edenlerdenseniz ufak bir test turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu haftaya damga vuran bazı haberleri sizler için derledik. Gelin, gündem bilginizi birlikte test edelim.

1. Kurban Bayramına sayılı günler kala bayram boyunca Türkiye’nin dört bir yanındaki 5 yıldız otellerde ve Kıbrıs’taki konser mekanlarında sahne alan ünlü isimler bir gecede adeta servet kazanmaya hazırlanıyor. Zirvede Ebru Gündeş yer alırken ünlü yıldızı dinlemenin bedeli sizce ne kadar olabilir?

A- 50 Bin TL

B- 23 Bin TL

C- 99 Bin TL

D- 40 Bin TL

2. Bir döneme damga vuran “Çok Güzel Hareketler Bunlar” programıyla ün kazanan Zeynep Koçak, son dönemlerde değişimiyle sık sık gündeme geliyordu. Ancak ünlü oyuncu son açıklamasıyla sevenlerini üzdü. 23 yıldır mücadele ettiği amansız hastalığı ilk kez anlatan Koçak’ın hastalığının ismi nedir?

A- Somatizasyon

B- Depersonalizasyon

C- Derealizasyon

D- Konversiyon bozukluğu

3. Dünyanın en çok kazanan yıldızlarından biri, 88 milyondan fazla takipçisi bulunan Instagram hesabından Gazze için seslendi. “Tüm gözler Refah’ın üstünde” etiketiyle paylaşımda bulunan ünlü isim, “Çocukların diri diri yakılmasına asla haklı bir sebep gösterilemez. Tüm dünya, İsrail soykırımını durdurmak için seferber oluyor.” diyerek ateşkes çağrısında bulundu. Takdir toplayan bu isim kimdi?

A- Britney Spears

B- Dua Lipa

C- Bella Hadid

D- Beyonce

4. Ünlü bir isim, geçtiğimiz günlerde 50. Yaş günü için evinin bahçesinde bir parti düzenledi. Parti öncesi oluşabilecek gürültü için komşularına özür mektubu gönderen ünlü ismin bu hamlesi işe yaramadı. Gece yarısı gelen sesten rahatsız olan komşular, polisi aradı ve partiye müdahale edildi. Polis baskınıyla şok yaşayan bu sanatçı kimdi?

A- Müge Anlı

B- Tolga Tekin

C- Pınar Altuğ

D- Kenan Doğulu

5. Yaşadığı dönemde kadın hakları için savaşan ve eserlerinde bunu işleyerek bugüne ışık tutan yazar Fatma Aliye Topuz’u tanımayan yoktur. 50 TL’lik banknotun üzerinde resmi yer alan ünlü yazarla ilgili ilginç bir bilgi dikkat çekti. Topuz’un torunu ünlü oyuncu çıktı. Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hoca’sı Münir Özkul ile de bir dönem evli kalan bu isim kim olabilir?

A- Suna Pekuysal

B- Deniz Erkanat

C- Filiz Akın

D- Suna Selen

6. Sağlığa katkısı son derece önemli olan maden sularını şöyle bir gözünüzün önüne getirin. Leziz bir tat ve yeşil bir şişeden fazlasını düşünmek mümkün değil. Peki hangisi soda şişelerinde yeşil rengin tercih edilme sebeplerinden biri değildir?

A- Yeşil renk çocukların ilgisini çekiyor

B- Yeşil renk maliyeti düşürüyor

C- Yeşil renk uzun ömürlü olmasını sağlıyor

D- Yeşil renk güvenilir bir izlenim sunuyor

7. 2019 yılında emekli basketbolcu Caner Erdeniz ile Barcelona’da evlenen oyuncu Müge Boz, ikinci kez anne olmanın mutluluğunu yaşadı. Kızına Vina ismini veren Boz, ikinci bebeğine hangi ismi verdi?

A- Ricky

B- Lina

C- Rika

D- Tuna

8. Gossip Girl dizisinde oynadığı Jenny Humphrey karakteri ile ünlenen ve şu sıralar müzik kariyeriyle ön plana çıkan Taylor Momsen, sahnede bir hayvan tarafından ısırıldı. Korku dolu anlar yaşayan ünlü şarkıcı, “Yani önümüzdeki iki hafta boyunca kuduz aşısı olacağım” dedi. Momsen’ı sahnede ısıran hayvan neydi?

A- Kedi

B- Köpek

C- Yarasa

D- Rakun

9. Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch, bir süredir birlikte olduğu partneri 67 yaşındaki emekli moleküler biyolog Elena Zhukova ile evlendi. Beşinci kez nikah masasına oturan Murdoch, kaç yaşında mutluluğa evet dedi?

A- 63

B- 73

C- 93

D- 103

10. Yeşilçam’ın usta aktörü Fatma Karanfil’den acı haber geldi. Uzun yıllardır ekranların sevilen yüzü haline gelen Karanfil, bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığına yenik düştü. Aşk-ı Memnu dizisindeki rolüyle de büyük beğeni toplayan ünlü sanatçının “Aşk-ı Memnu” dizisinde oynadığı karakterin adı neydi?

A- Cemile

B- Nesrin

C- Matmazel

D- Şayeste

İŞTE CEVAPLAR!!!

1.A – 2.C – 3.B – 4.D – 5.D – 6.A – 7.C – 8. C- 9. C – 10.D

TEST SONUÇLARINA GÖRE GÜNDEM KURDU MUSUN?

Eğer ki 10 sorudan 10’una da doğru yanıt vermeyi başardıysan bil ki sen tam bir gündem kurdusun. Çevrendekilerin ne televizyona ne gazeteye ne de telefona ihtiyacı yok. Tüm merak edilenlerin yanıtı sende gizli!

Eğer 7 ve 10 aralığında doğru yanıt vermeyi başardıysan güne haberlerle başlıyorsunuz demektir! Mutlaka yeni gelişmelerden haberdar oluyor ve kritik yaparak uzun uzun olmasa da haberlere göz gezdiriyorsun!

Eğer 5 ve 7 aralığında doğru yanıt vermeyi başardıysan denk geldikçe gündemi takip ediyor ancak özellikle bir haberi detaylıca incelemiyorsun diyebiliriz.

Ve son olarak 5’den az doğru yanıt verdiysen maalesef gündemi pek de takip etmiyorsun! Ama üzülme, haftaya yeni testte 10’da 10 yapacağına eminiz!

Yorum yapın