Kontakt lensle havuza veya denize girilir mi? Numaralı lens ile denize girilir mi?

Yaz mevsimi geldi çattı. Haliyle deniz ve havuz mevsiminin de başladığını söyleyebiliriz. Tam bu noktada kontakt lens kullananların kafasında bir soru işareti oluşuyor. “Kontakt lens ile denize girilir mi?” ya da “Kontakt lens kullananlar havuza girer mi?” sorusu son günlerde en çok aratılanlar arasına yerleşti. Merak ettiğiniz sorunun yanıtı haberimizde.

Yaz mevsiminde serinlemek isteyenler kendini serin sulara bırakıyor. Ancak kontakt lensle yüzenlere önemli uyarılar geldi. Kontakt lensle denize ve havuza girenlerde körlüğe kadar giden sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor! Kontakt lenslerin kullanılmasının başlı başına enfeksiyonlar için bir risk faktörü oluşturduğunu söyleyen uzmanlar,  çok önemli uyarılarda bulundu. 

Kontakt lensle havuza veya denize girilir mi?

Gözünüzde lens varken denize, havuza ve ne kadar temiz olsa da okyanusa bile girmek oldukça zararlıdır.

Su içerisinde bulunan mikroorganizmaların gözünüz ile temas etmesi durumunda mikrop kapma riskiniz oldukça yüksek olacaktır. Bu yüzden hiçbir uzman doktor gözünüzde lens varken suya girmenizi tavsiye etmemektedir.

Kontakt lensle havuza veya denize girilir mi?

Ancak görme probleminiz çok yüksek ise ve lensinizi çıkardığınızda görmede oldukça zorlanmaktaysanız; kaliteli bir yüzücü gözlüğü kullanarak kısa süreliğine lenslerinizle suya girebilirsiniz. Kullanacağınız yüzücü gözlüğünün su kaçırmamasına oldukça dikkat etmelisiniz.

Gelişen göz enfeksiyonlarının şiddeti artabilir ve daha ciddi göz hastalıklarıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum yapın