Klima almadan önce dikkat! BTU nedir? Klimalarda BTU değeri nasıl hesaplanır?

Klima satın almadan önce en dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de BTU hesabını doğru bir şekilde hesaplamaktan geçiyor. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarında evinizi verimli bir şekilde soğutmak istiyorsanız mutlaka BTU hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Peki, BTU nedir? BTU klimalarda ne işe yarar? BTU nasıl hesaplanır? Klimalarda BTU değeri nasıl hesaplanır? İşte yanıtlar…

Yaz kış fark etmeksizin her mevsim büyük kolaylık sağlayan klimalar, değişen hava koşullarında evimizin ısısını korumak için muhteşem bir teknolojik alettir. Farklı model, marka, fiyat ve performanslarda piyasada kendine yer bulan klimaları satın almadan önce pek çok faktörü göz önünde bulunduruyoruz. Klima satın almadan önce kapasite bakımından bulunduğu ortama uygunluğunu mutlaka değerlendirmek gerekiyor. Bunun için de en doğru seçimi BTU hesaplaması yaparak anlamak mümkün. Gelin, BTU nedir ve nasıl hesaplanır? gibi soruların yanıtını birlikte öğrenelim.

BTU NEDİR?

İngilizce “British Thermal Unit” sözcüklerinin kısaltılmasından meydana gelen BTU, İngiliz Isı Birimi anlamına gelmektedir. Bir libre suyun (453,6 gr) sıcaklığını 63° Fahrenhayt’tan (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarı BTU olarak tanımlanabilir. Klima satın almadan önce BTU mutlaka doğru bir şekilde hesaplanmalıdır.

British Thermal Unit

Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen birim cihazın bir saatte ortamdan aktardığı ısı miktarını belirtmektedir. Bu değer arttıkça klimanın değeri de artış gösterdiği için BTU değerini kullanılan alanın metrekaresine uygun olacak şekilde hesaplamak gerekiyor. 

BTU hesaplama

BTU KLİMALARDA NE İŞE YARAR?

Bir enerji birimi olan BTU, bir klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama yaydığı enerjini miktarını açıklamaktadır. Buna göre; klimanın 1 saat içerisinde ortamdan elde ettiği enerji ne kadar yüksek olursa ısıtma ya da soğutma kapasitesi de o kadar güçlü olmaktadır. Yani evinizin metrekaresi ne kadar büyükse ona ona uygun BTU değerli bir klima seçmeniz gerekiyor.

BTU hesaplamanın yolları

BTU NASIL HESAPLANIR? KLİMALARDA BTU DEĞERİ NASIL HESAPLANIR?

BTU değerini hesaplamadan önce klimanın kullanılacağı yerin ait olduğu bölge ve o bölgenin iklim koşullarını değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Öyle ki aynı metrekare büyüklüğündeki iki farklı ev, coğrafi konum sebebiyle farklı BTU değerlerine sahip olabilir. Her bölgenin klima BTU hesaplama işlemindeki katsayı şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Marmara Bölgesi’nin katsayısı: 385
  • Karadeniz Bölgesi’nin katsayısı: 385
  • Ege Bölgesi’nin katsayısı: 423
  • Akdeniz Bölgesi’nin katsayısı: 445
  • İç Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 346
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 462
  • Doğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 308

BTU nasıl hesaplanır

Klimanın kullanılacağı bölgenin kat sayısını öğrendikten sonra, evin metrekaresini öğrenmek gerekiyor. Ardından BTU hesaplama formülü olan “Soğutma İhtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak Alan (m2)” şeklindeki işlemle doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer klimanın kullanılacağı evde 4’den fazla kişi yaşıyorsa her fazla kişi için 600 BTU eklemelisiniz.

Klimalarda BTU hesabı yapmanın önemi

UNUTMAYIN GÜZEL BİR EV HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

Yorum yapın