Havuz suyunu sakın yutmayın: Ölümcül tehlike saçıyor! Klorlu havuz suyunu yutmanın zararları

Yaz gelip havalar ısınınca pek çok insanın serinlemek için yüzme havuzlarını tercih ediyor. Uzmanlar havuzdaki klorlu suyu yutmanın ölümcül tehlikeye yol açtığını belirten bir açıklama yayınladı.

Havuzlar her ne kadar konfor dolu alanlar olsa da temizliği için belli kimyasallar kullanılır. Bu nedenle çocukların havuz suyu yutması onların rahatsızlanmasına sebep olabilir. Havuz suları, klor başta olmak üzere sağlığımızı tehdit eden birçok kimyasalı içinde barındırır. Bu kimyasal maddeler bazı kişilerde; cilt kuruluğu, göz kızarıklığı, kaşıntı, cilt üzerinde aşırı sivilce yahut akne gibi oluşumlara yol açar. Bunun gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra; astım krizi, hormon bozuklukları, bağırsak florasının değişmesi şeklinde ciddi sorunlara sebep olabilir. Hem dermatoloji hem de enfeksiyon hastalıkları uzmanları yaptıkları araştırmalar sonucu yaz aylarında en çok halka açık havuzlardaki suları yutma veya sonra temiz olmadığından yaşanan sağlık sorunlarının ciddi olduğunu vurgulayan açıklama yaptı. 

Havuz suyunu sakın yutmayın: Ölümcül tehlike saçıyor!

ANNE- BABALAR DİKKAT!

Özellikle aşırı sıcaklardan bunalan çocuklar, imkanları el veriyorsa en çok keyif aldıkları havuzlara ve denizlere koşuyor. Ancak çocukların havuz keyfi, özellikle iyi dezenfekte edilmemiş havuzlar nedeniyle kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklar iyi temizlenmemiş havuzlardan mide bağırsak enfeksiyonları, dış kulak yolu enfeksiyonu kapabiliyor ya da göz problemleri yaşayabiliyor. Bu noktada en büyük görev yine anne-babalara düşüyor. 

Havuz suyunu sakın yutmayın: Ölümcül tehlike saçıyor! Klorlu havuz suyunu yutmanın zaraları

KLORLU HAVUZ SUYUNU YUTMANIN ZARALARI NELER?

Klor, mide ve bağırsak mukozasını tahriş edebilir ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir.

Ayrıca, havuz suyunda bulunabilecek Cryptosporidium gibi parazitler, yutulduğunda ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Havuz suyunun yutulması, özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

HAVUZ SUYU GÖZ ENFEKSİYONLARINA NEDEN OLABİLİR

Uzmanlar, yüzme sırasında ağız ve burun yoluyla su yutmamaya özen gösterilmesi gerektiğini öneriyorlar.

Havuz suyunun düzenli olarak test edilmesi ve uygun klor seviyelerinin korunmasının önemini vurgulayan uzmanlar klorun aşırı kullanımının solunum yolu rahatsızlıklarına ve hatta uzun vadede kansere yol açabileceğine dair araştırmaların bulunduğunu belirtti.

HAVUZ SUYU GÖZ ENFEKSİYONLARINA NEDEN OLABİLİR

HAVUZ SUYU GÖZ ENFEKSİYONLARINA NEDEN OLABİLİR

Yüzme havuzlarının, sıcak ve nemin etkisiyle bazı enfeksiyonların yayılımını kolaylaştırdığına dikkat çeken uzmanlar, “Havuz suyunun dezenfeksiyonunda yararlanılan klor bazlı maddelerin uygunsuz kullanımı tahrişlere, kornea yüzey bozukluklarına ve gözün bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Belirtileri çapaklanma, kızarıklık, bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batmasıdır. Gözlerinde enfeksiyon olan kişiler, diğer havuz kullananların sağlığını düşünerek bulguları düzelinceye kadar havuz kullanmamalıdır. Lens kullananların ise havuza lensleriyle girmemeleri uygun olur. Havuza lensleriyle giren kişilerde, şiddetli göz ağrılarının olması çeşitli enfeksiyonlardan dolayı olabilir. Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü kullanımı önemlidir.” ifadelerinde bulundu.

Yorum yapın