Filistinli ödüllü yönetmen Mohammed Almughanni Trabzon’da sinemaseverlerle buluştu!

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hayata geçirilen “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında düzenlenen “Trabzon Kültür Yolu Festivali”, dünya çapında birçok ödülü bulunan Filistinli yönetmen Mohammed Almughanni’yi ağırladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 16 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin beşinci durağı “Trabzon Kültür Yolu Festivali” ilgi odağı haline geldi. 30 Haziran’a kadar sürecek festivalde 40’tan fazla noktada 500’den fazla etkinlik halkla buluşuyor.

Öte yandan Filistin’de yaşanan dramı da bir kez daha tüm dünyaya gösteren festival kapsamında “Filistin Direniş Sineması” etkinliğinde, 8 aydır İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Filistin halkının mücadelesine ışık tutan filmler gösterildi. Etkinlik, Şafak Takvul’un savaşlarda öldürülen masum çocuklara dikkati çektiği “Why” adlı animasyonla başladı ve daha sonra dünya çapında birçok ödül alan ve Almanya’da yaşamını sürdüren Gazzeli yönetmen Mohammed Almughanni’nin 3 filmi seyirciyle buluşturuldu.

Mohammed Almughanni

“ÇOCUKLUĞUMDA GÖRDÜKLERİMİ SİNEMAYA AKTARMAYI DÜŞLERDİM”

Gazzeli yönetmen Mohammed Almughanni etkinlik kapsamında Hamamizade İhsan Bey Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan film gösteriminin ardından söyleşi programına da katıldı. Filistinlilere ve kendisine duydukları sempati ve verdikleri destek için Türk halkına teşekkür eden Almughanni, “Köyüm, Gazze’de İsrail sınırındaki tellerin yakınındaydı. Çocukluğumdan itibaren oradaki çatışmaları görebilir ve duyabilirdim. Ben de gelecekte o zaman tanık olduğum görüntüleri sinemaya aktarmayı düşlerdim.” ifadelerini kullandı.

“KAYBETTİĞİMİZ HER BİR KİŞİ ASLINDA FİLM OLMAYI HAK EDİYOR”

Filistinli ünlü şair Rıfat-el Arir’in “Bizler sadece sayı değiliz, insanız.” sözlerine vurgu yapan Almughanni, “Gazze’de ölen her bir insanın kendi hikayesi var. Ölen, kaybettiğimiz her kişi aslında bir film olmayı hak ediyor. Ölmekle de bitmiyor, savaşta geri kalanların hepsi hayatları boyunca bu travmayı yaşamaya devam edecekler. Bu buhranlı dönemi hayatlarının her döneminde hatırlayacaklar. İsrail’in yaptığı saldırılar sadece o anlık bir saldırıyla bitmiyor. Hayatımızın her aşamasında, yemek yediğimizde, okula gittiğimizde, büyüdüğümüzde, sürekli hayatımızı etkiliyor ve yaşantımızı cehenneme çeviriyor. Özellikle toplumu kamplara ayırıyorlar. Bulundukları yerlere göre kimlikler veriyorlar, Kudüs’tekiler için ayrı, Gazze’dekiler için ayrı.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO:

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit lüks araçlarıyla tatil yolundalar!

Yorum yapın