Devlet gözlük için ne kadar para ödüyor? 2024 SGK gözlük parası ne kadar Devlet destekli gözlük

Devletin vatandaşlara sunduğu seçeneklerden biri olan gözlükler için bir miktar para ödeniyor. Göz hastalığı olanlar için SGK’nın ödediği ücret birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, devlet gözlük için ne kadar ödüyor, 2024 SGK gözlük parası ne kadar, Devlet destekli gözlük nasıl alınır? İşte detaylar:

Sosyal Güvenlik Kurumu altında bulunan bütün herkes hastaneye giderek devletin sunmuş olduğu gözlük desteğinden faydalanabilir. Devlet desteği ile size gözlük reçete yazıldığında hem gözlük camı hem de gözlük çerçevesini reçete ile alma hakkına sahip olursunuz. Göz doktoruna muayene olduktan sonra size reçete yazılarak gözlük camı katkı hakkı elde ederek en yakın herhangi bir SGK anlaşmalı Optisyene gittiğinizde gözlük camı fiyatı için devlet desteği ve katkısını kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca ister sigortalı ister Bağkurlu ister özel sektör yada kamu sektörü çalışanı olun reçete ile gözlük alma hakkınız bulunuyor. Sizlere bu yazımızda; Devlet gözlük için ne kadar para veriyor, devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, devlet gözlük camını karşılıyor mu, devlet gözlük camını kaç yılda değişir bütün sorularının yanıtını vermeye çalışacağız.

DEVLET GÖZLÜK İÇİN NE KADAR PARA VERİYOR?

Devlet gözlük camı ve gözlük çerçevesi yardımı her yıl yeniden güncelleniyor. Cam bedellerinin çoğunda yüzde 150, çerçeve bedellerinde de yüzde 160 artış sağlandı.

devlet gözlük için ne kadar para ödüyor

Gözlük çerçevesini indirimli bir şekilde alabilir. SGK’nın 2024 yılında gözlük çerçevesi için yaptığı ödemeler en fazla 98 TL’dir. SGK tarafından yapılan asgari gözlük camı ödemesi 20 TL ile 25 TL arasında değişiklik gösterir. Gözlük derecesi arttıkça yapılan ödeme miktarı da artar. Gözlük camlarına SGK tarafından yapılan ödemenin miktarı gözlüğün diyoptri değeriyle doğru orantılıdır. SGK tarafından gözlük camı için yapılan ödemenin üst sınırı 50 TL’dir.

Her bir göz sorunu yaşayan hasta 3 yılda bir gözlük alma hakkı bulunmaktadır.

devlet destekli gözlük nasıl alınır

DEVLET KATKILI GÖZLÜK NASIL ALINIR?

Devlet katkılı gözlük alabilmek için;

 • Sigortalı olmanız gereklidir.
   
 • Devlet yada özel hastaneden muayene olmanız gerekmektedir.
   
 • Göz rahatsızlığınız varsa mutlaka size gözlük reçete yazılmalıdır.
   
 • Doktorun size yazdığı reçete ile SGK anlaşmalı gözlükçülere gitmeniz gerekmektedir.
   
 • Gözlük camı ve çerçevesi için katkı payı alabilirsiniz.

DEVLET GÖZLÜĞÜ KAÇ YILDA BİR KARŞILIYOR?

 • Devlet tarafından karşılanan gözlük almak için öncelikle devlet hastanesi ya da özel hastanelerden gözlük doktor tarafından gözlük raporu yazılması gerekiyor.
 • Gözlük camı ve çerçevesi değiştirilme süresi 2 yıl olarak belirtilmiştir. Bu 2 yıl içerisinde keyfi olarak kesinlikle gözlük camı veya çerçeve değiştiremezsiniz.
 • Ancak 2 yıl süre dolmadan göz sağlığınızda ilerleme olduğu takdirde özellikle 0.5 diyoptrilik olması halinde 2 yıl sürenin dolmasını beklemeden istediğiniz zaman doktorunuzun rapor yazması halinde gözlük camı ve gözlük değişimi yapmanız mümkün.

gözlük parası ne kadar 2023

GÖZLÜK REÇETESİ KAÇ GÜN GEÇERLİ?

Göz hastalıkları uzmanı tarafından yazılan göz reçetelerinin belirli süreleri bulunuyor. Bu reçeteler en fazla 10 iş günü içerisinde işleme alınabilir. Aksi halde gözlük reçeteleri geçersiz sayılacaktır.

Yorum yapın