Çocuklara Sayıları Öğretme Yöntemleri

0-6 yaş dönemindeki çocuğunuza kazandırabileceğiniz sayı kavramları bilgisi ile matematiksel becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun daha küçük yaştan itibaren matematiği sevmesi ve ona alışması için öğretebileceğiniz bazı temel püf noktalar sayesinde matematiği anlaması daha kolay olacaktır.

Sayı Kavramının Öğretimi

Okul çağındaki bir çocuğun ilerleyen zamanlarda matematik dersinde zorlanmaması ve kolaylıkla yapabilmesi için küçük yaştayken temel bazı konuları öğrenmelidir. Sadece matematikte değil diğer derslerde de yavaştan alıştırmalar yaparak okul dönemine hazırlık yapmak, akademik performansı bakımından oldukça faydalı olacaktır. Bu nedenle sizinde okul öncesi yaşta bir çocuğunuz varsa, onu sıkmadan eğlenceli yollarla harfleri tanıtma ya da sayıları öğretme gibi etkinlikler yaparak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz.

Sayıların Öğrenimi ve Çocuk Gelişimine Etkisi

Sayıların Öğrenimi ve Çocuk Gelişimine Etkisi

Peki çocukları sayılarla nasıl tanıştırmak gerekir? Okul öncesinde sayılar nasıl öğretilir? Sayılar en kolay nasıl öğrenilir? Çocuklara sayıları öğretme teknikleri… Günümüzdeki bazı ebeveynler genellikle “Çocuğum artık sayabiliyor” diye düşünerek bu konunun üstüne gitmeyebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çocuğun sayı saymasının sayı kavramını tam anlamıyla öğrendiği anlamına gelmemesidir. Çocuklar sayıları saymayı gerçekten öğrendiği için değil, sayıların sırasını çok iyi ezberlediği için sayıyor olabilir. Bu nedenle çocuğun sayı kavramını iyice kavrayabilmesi için ilk önce eşleme, sınıflama, sıralama gibi etkinlikleri başarıyor olması gerekir. Bu becerileri kazanan çocuklarla daha sonra sayı çalışmaları yapılarak çocukların sayı kavramını pekiştirmesi gerekir.

Sayıları Günlük Hayata Entegre Etme

Sayıları Günlük Hayata Entegre Etme

Erken dönemdeki çocuğunuzun sayılar, renkler ya da harflerle ilgili uyarı almasını fark ettiğiniz zaman onunla bol bol etkinlikler yapabilirsiniz. Bebeklikten itibaren ona sesli bir şekilde kitap okumak, sayı saymak, oda aksesuarında sayılardan yararlanmak ya da onlara ulaşabiliyor olması bile sayı öğrenimini hızlandıracaktır. Ders gibi değil de günlük hayatta sergilediğiniz hareketleri bile oyun gibi sayılar üzerinden götürebilirsiniz. Oyuncaklarıyla oynarken lego veya bloklarla sayı sayma ile miktar kavramları sayıları öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Yorum yapın