Az pişmiş ya da çiğ et yemenin vücuda zararları neler? Sakın yemeyin

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen pek çok yiyecek olsa da bu listenin başını çiğ hayvansal gıdaları yemek çekiyor diyebiliriz. Uzmanlar etleri çiğ veya az pişmiş olarak tüketmemeleri konusunda vatandaşları uyaran bir açıklama yaptı.

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde epey popüler olan çiğ et yeme ve az pişmiş kanlı et videosu, dolaşıma girdi. Hali hazırda Kurban Bayramı da gelmişken yayınlanan videolardan dolayı peş peşe açıklama yapan uzmanlar, kesinlikle çiğ ya da az pişmiş kanlı et tüketmenin vücuda olumsuz yönde etki edeceğini vurgulayan açıklamalarda bulundu. Yeni kesilen hayvanların etlerindeki sertliğin, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açtığı, bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etini hemen tüketmemeleri uyarısında bulunulan açıklamakarda, etlerin buzdolabında birkaç gün bekletildikten sonra haşlama veya ızgara yöntemiyle pişirilerek tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Az pişmiş ya da çiğ et yemenin vücuda zararları neler? Sakın yemeyin

İŞTE AZ PİŞMİŞ ETİN BİLİNMEYEN ZARARLARI:

  • Günümüzde çokça aşina olduğumuz Salmonella, en yoğun olarak çiğ et ve iyi pişmemiş et ürünlerinde bulunuyor. Son derece hastalık yayan bu bakteri, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor. Özellikle öğrencilerin vazgeçilmez yemeği tavuk dönerde günümüz şartlarında hijyene çok da önem verilmediği için azımsanmayacak miktarda bulunuyor.

Yedikten sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtiler görüyorsanız Salmonella kapmış olabilirsiniz. İyi pişmeyen tavuk eti veya pişmemiş tavuk suyu, dönerin içine ufak bir miktarda damlasa bile sizin Salmonella kapmanız için yeterli miktarda olacaktır. 

Az pişmiş ya da çiğ et yemenin vücuda zararları neler? Sakın yemeyin

  • Çiğ et yemeyle ilgili yapılan araştırmalarda karşılaştığımız bakteri virüsleri sağlık çeşitli sorunlara neden olabilir. Örneğin, Brucella bakterisi çiğ et tüketimiyle bulaşabilir ve bruselloz adı verilen bir enfeksiyona yol açabilir. Bu brucella bakterisi, çiğ köfte gibi çiğ et içeren geleneksel tüketimin yaygın olduğu daha sık görülebilir. 

E. Coli bakterisi, mide asidine dirençli bir bakteridir. Oldukça tehlikeli olan bu bakteri, vücuda alındığında böbrek yetmezliğine, şoka ve ölüme sebebiyet verebilir. Yakın zamanda çiğ veya iyi pişmemiş bir et yediyseniz bulgularına bakmanızda fayda var:

  • Kusma
  • Dışkıda kan
  • Mide ağrıları
  • İshal
  • Ateş

Bu hastalığın 8 güne kadar kuluçka süresi bulunmakta, tabii bu sadece et ürünlerinde bulunmuyor. 

Az pişmiş ya da çiğ et yemenin vücuda zararları neler? Sakın yemeyin

 AZ PİŞMİŞ ET YEMESİ AZ KALSIN ÖLDÜRÜYORDU!

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan 52 yaşındaki adam, son zamanlarda sıklıkla baş ağrısı çektiğini ve ağrılarının migren gibi olduğu şikayetiyle doktora başvurdu. Her zaman kullandığı ilaçları kullanmasına rağmen ağrısına çözüm olmadığını söyleyen, adı açıklanmayan adamın beyninin her iki yanında çok sayıda kist olduğu tespit edildi.

AZ PİŞMİŞ ET YEMESİ AZ KALSIN ÖLDÜRÜYORDU!

Doktorlar, kistlerin tenya yumurtaları olduğunu, tenyanın ise kafatasının altındaki dokuyu tahriş ettiğini söylediler. Hasta, yemek tercihlerinde az pişmiş eti sevdiğini söylemesiyle tenyanın vücuduna nasıl girdiği de ortaya çıkmış oldu.

Doktorlar, yaptıkları araştırmaların ardından adama nörosistiserkoz tanısını koydular. Bu tanı, tenyanın larva yumurtalarının vücudun çeşitli yerlerinde görülmesinin ardından konuldu. Uzmanlar, tenya parazitinin, hastanın az pişmiş eti yedikten sonra vücuduna girdiğini kan dolaşımı sayesinde beyne doğru ilerlediğini düşünüyorlar. Sağlık görevlileri, “Hastanın hayatı boyunca az pişmiş et tercih etmesi bu duruma yol açmış olabilir” dedi.

Yorum yapın