AK Parti Kadın Kolları’ndan doğum teşviki için bir dizi öneri sunuldu

Türkiye’de nüfusun tarihindeki en düşük seviyeye inmesi hükümeti harekete geçirdi. Doğum oranını artırmayı hedefleyen AK Parti hükümeti, nüfus artışının yavaşlamasına karşı bir dizi tedbir ele aldı.

1965 yılında doğurganlık hızının 7 seviyesinde olduğu Türkiye’de bu rakam 2023 yılında 1,51’e düştü. Türkiye’de nüfus artış hızı, tarihi boyunca gözlenen en düşük seviyelere gerilerken OECD ülkeleri ortalamasının da altında kaldı. Bu neden AK Parti hükümeti nüfus artış hızını ve doğum oranını artırmak için bir dizi teklif gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Dünyada uygulanan farklı politika setlerine bakıldığında tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu belirtildi.

KADIN KOLLARI BİR DİZİ ÖNERİ SUNDU

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı’nın sunduğu doğum hızının artırılmasına ilişkin önerilerinden bazıları şu şekilde ifade edildi:

  • Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı, 40’tan 45’e çekilmeli.

  • ‘Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülmeli.

  • Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmeli.

  • 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli.

  • Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılmalı.

  • İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı.

  • Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli.

  • Doğum parası olarak verilen, 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenmeli.

Yorum yapın