Adli Tıp’a sevk edilen Dilan Polat cezaevinden çıkıyor mu? Kritik ‘tahliye’ kararı

Dilan Polat’ın, cezaevinde yaşadığı sağlık problemlerinden sonra harekete geçen Savcılık, Dilan Polat’ın adli tıp kurumuna sevkini istedi. Bir dizi tahlil ve kontrollerden geçen Polat’ın Adli Tıp raporu bekleniyor. Sulh Ceza Hakimliği beklenen raporların henüz gelmediği gerekçesiyle savcının tahliye kararını reddetti.

Geçtiğimiz haftalarda silahlı saldırı davası görülen Dilan Polat, Silivri’deki Marmara Cezaevi’nden mahkeme salonuna getirilmişti. Daha sonra duruşma salonuna girer girmez Engin Polat’la göz göze gelerek gözyaşlarına boğulmuştu. 5 saat boyunca kızını gören Polat’ın, cezaevine dönünce sinir krizi geçirdiği öğrenildi. Mahkemede tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesine ve dosyanın İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesine karar verilmişti. Duruşma sonrası sinir krizi geçiren Dilan Polat, kendisine zarar vermişti. Psikolojik sorunlar yaşadığı öğrenilen Polat’ın sağlık durumunun cezaevi koşullarında kalmaya uygun olmadığı gerekçesiyle Adli Tıp’a sevki istenmişti. Talep üzerine istenen Adli Tıp raporunun hâlâ gelmediği için Sulh Ceza Hakimliği tahliye talebini reddetti.

Dilan Polat ve Engin Polat

DİLAN POLAT CEZAEVİNDE İNTİHARA KALKIŞMIŞTI

Mahkemede tutukluluk halinin devam etmesine karar verilen Dilan Polat, kararı duyunca sinir krizi geçirmiş ve çığlık atmıştı. Polat, duruşma salonundan jandarma ile ayrılmıştı. Dilan Polat tutukluluk kararına dayanamadığı için kendisine zarar verdiği öğrenilmişti.

Dilan Polat cezaevinde intihara kalkıştı

Polat’ın koğuşta “ölmek istiyorum” diye bağırdığı ve kendini kaybettiği ortaya çıktı. Apar topar hastaneye kaldırılan Polat muayeneye alındı ve vücudunun çeşitli yerlerinde kesikler belirlendi. Muayene akabinde tekrar cezaevine gönderilen Dilan Polat’ın psikolojik tedavi gördüğü öğrenildi.

SİNİR KRİZİ GEÇİRİP KENDİNE ZARAR VERDİ

Polat’ın avukatı Hüseyin Kaya, “Büyük bir sinir krizi geçirip kendine zarar verdiği doğru. Bunu ne ile yaptığını bilmiyorum” dedi.

Arkadaşı Candan Toprak, Polat’ın kendisine zarar verdiğini, vücudunda kesikler ve morluklar olduğunu iddia etmiş ve Polat’ın kayınvalidesi Şükran Polat da bunu doğrulamıştı. Kayınvalide, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak “Evet, maalesef doğru haberler. Gelinim artık yapılanları kaldıramıyor, iftiraları kaldıramıyor. Bize zaten her görüşe gittiğimizde de söylüyordu dayanamıyorum artık diye. Mahkeme sonrası kendine zarar verdi. Çünkü biliyor ki suçu yok. Biz sizlere yansıtmadık. Nilda da annesini öyle görünce kötü oldu. İçimiz acıya acıya sessiz kaldık, mahvolduk burada. Psikolojisi hiç iyi değil gün geçtikçe gözümüzün önünde bitiyor, korkuyoruz artık. Kim verecek bunun hesabını bilmiyorum ona bir şey olursa. Ama Allah çok büyük… Adalet gerçekten tecelli ettiğinde vicdanınızla baş başa kalacaksınız.” dedi.

İNTİHAR İDDİASI REDDEDİLDİ

Dilan Polat’ın intihara kalkıştığı haberi gün be gün yayılırken Emrullah Erdinç, bu bilgiyi yalanladı. X hesabından konuya ilişkin paylaşım yapan Erdinç, “Çok sorulduğu için cevaplıyorum; Dilan Polat geçen hafta Perşembe günkü duruşmada 5 saat kızını gördükten sonra tekrar cezaevine gidince sinir krizi geçirdi. Tırnakları ile vücuduna zarar verdi. O yüzden geceyi revirde geçirdi. Ertesi gün ilaç tedavisine başlandıktan sonra koğuşuna döndü. İntihar etmesi söz konusu değildir.” dedi.

SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Yaşanan olayların ardından Dilan Polat’ın avukatı hemen harekete geçerek, Polat’ın sağlık sorunları yaşadığı, kesici aletle kendisini yaraladığı, sağlık sorunlarının tehlike arz ettiği ve tutuklu olarak cezaevinde kalmasının elverişli olmadığı gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, avukatın öne sürdüğü gerekçelerin değerlendirilmesini istedi. Başsavcılık, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na yazı yazarak Dilan Polat’ın en yakın adli tıp kurumu birimine sevk edilmesine karar verdi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Savcılık, Dilan Polat’ın sağlık durumunun tutuklu olarak cezaevi koşullarında bulunmaya elverişli olup olmaması açısından adli tıp raporu istedi. Çeşitli tahlil ve kontrollerin ardından bir rapor hazırlandı. Dilan Polat’ın avukatı Hüseyin Kaya, o raporla birlikte Polat’ın Adli Tıp’a sevk edileceğini söyledi. Adli Tıp Kurulu hem raporu inceleyecek hem de Dilan Polat’ı tekrar muayene ederek kararı verecek. Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen rapor hâlâ çıkmadı. Sulh Ceza Hakimliği beklenen raporun henüz hazırlanmadığını belirterek savcının tahliye talebini reddetti.

Engin Polat ve Dilan Polat

1,5 SAAT SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇTİĞİ SÖYLENDİ

Emrullah Erdinç, Dilan Polat’ın durumu hakkında şu paylaşımı yaptı:

Dilan Polat’ın sağlık kontrolü için içeride 1,5 saat kaldığı söylendi. Söylemezsem Olmaz adlı programda ise Arto, “Ev hapsi olabilir artık kaçma riski çok az” dedi.

Adli Tıp Kurulu’nun incelemesi henüz tamamlanmadığı için tahliye talebi reddedildi.

Yorum yapın