GÜNCEL HURDA FİYATLARI AH-METAL HURDA FİYAT LİSTESİ 2023

Hurda İncir Fiyatı

Hurda incir fiyatı son dönemde oldukça merak ediliyor. Ancak öncesinde konuya incirin yerinden bahsederek girelim. Türkiye, önemli incir yetiştiricileri arasında yer alan, çeşitli sınıflara göre incir üretimi gerçekleştiren ülkeler arasındadır. Başta Aydın olmak üzere Ege Bölgesi, sonrasında da Akdeniz ve Marmara Bölgeleri, incir yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alır. Ancak incirin kalitesine göre belirli sınıflandırmaları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hurda incir. Peki, hurda incir ne demek? Hurda incir fiyatı ve daha pek çok detay içeriğimizde.

Hurda İncir Ne Demek?

Yetiştirme türü, toprak, bölge ve doğru hasat uygulamaları göz önünde bulundurularak, incirler sınıflandırılmaktadır. Bunlar arasında yer alan hurda incir ise sınıf olarak düşük incirler arasındadır. Hurda incir olarak adlandırılmasının sebebi, sınıfı yüksek olan incirlerden ayrılmasıdır. Ayrıca hurda incirlere fire gözüyle bakıldığından, fiyatı diğer incir türlerine göre daha düşüktür. Ağır metal içeren yağmurlar sonrasında hasar gören incirlere “hurda” tabiri verilmekte olup, incirler arasında düşük kaliteli şeklinde ifade edilmektedir. Peki, hurda incir ne işe yarar?

Hurda İncir Ne Yapılır?

Kalite düzeyi düşük ve hasar almış incirler, hurda incir olarak tabir edilmekte olup, katma değerinin artırılması için farklı alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle gıda ve kozmetik ürünleri üretiminde, ürünlerin içeriğinde kullanılan hurda incirlerin katma değerleri bu şekilde artırılır. Hurda incir nerelerde kullanılır? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Hurda İncir Kilo Fiyatı Ne Kadar?

Türkiye’nin incir yetiştiriciliğinde önemli bir ülke olması, incir türlerinin de çeşitli olmasına sebep oluyor. Hurda incir kilosu ne kadar? sorusu da bu süreçte en çok sorular arasında. Peki, hurda incirin kilosu 2022 yılında hangi seviyede? Kaliteli ve diğer tabiri ile süper incirin kg fiyatı 300 TL’yi bulabiliyor. Ancak hurda incir fiyatı 2022 yılında ortalama 8 TL’den satılmaktadır. Diğer incirlerin fiyatları ise kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Ancak hurda incirlerin kalite düzeyi düşük olduğundan, fiyat seviyesi 8 TL seviyesinde.

İncir Fiyatı Ne Kadar?

Kalitesi, yetiştirme şekli ve bölgesine göre incirin fiyatı değişiklik göstermektedir. İncir çeşitlerine göre fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

  • Yeni Mahsul Kuru İncir: 130-140 TL
  • Süper Kuru İncir: 220-230 TL
  • Dağ İnciri: 60-90 TL
  • Hurda İncir: 8 TL

Yukarıda, sınıflarına göre bazı incir fiyatlarından söz edilmiştir. Ancak hurda incir fiyatı, kalite düzeyi düşük incir olmasından ötürü uygundur. Bunun yanında kozmetik ve gıda sektörlerinde, katkı maddesi olarak kullanılarak, katma değeri arttırılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

5/5 - (2 votes)
Yorum yapın